Něco na úvod

Takže jak začít – tak asi tím, že Fessy dostala ve své chovné stanici Black Chevers jméno Forever Free. Výstižnější jméno ani dostat nemohla – naprosto totiž vystihuje její přístup k životu. Nejdůležitější věci na světě jsou: aporty (hlavně frisbee/talíře a tenisáky), neustálá činnost – jakákoliv akce, i kdyby to bylo jen chytání něčeho co poletuje (mouchy, sněhové vločky, prach...) když se páníčkové náhodou nechtějí zapojit do hry na aportování čehokoliv.

A proč vlastně border collie? Jednoduše to tak vyšlo – měli jsme maltézáčka Kryštofa a bohužel jsme o něj v jeho deseti letech předčasně a nečekaně přišli. S manželem Tomášem jsme se dohodli, že než si pořídíme dalšího psa, počkáme alespoň půl roku – což ale vůbec nefungovalo. Domov bez psa není domov a ztráta Kryštofa byla o to citelnější, že tam nebyl jiný psí rošťák, který by nás donutil změnit myšlenky. Takže jednoho dne Tomáš prohlásil, že takhle to dál nejde a ať se teda začnu zlehka rozhlížet, jakého psa bych chtěla. No a protože jsem praštěná do psů a pořád pročítám psí časopisy a brousím po Internetu a různých inzerátech a stránkách chovných stanic, už jsem měla dávno vyhlídnutou chovnou stanici border collií, odkud bych chtěla psa – teda psí slečnu abych byla přesná. Důvody proč BC byly ty, že je to přírodní, akorát velké, akorát chlupaté, na údržbu nenáročné plemeno, bystré a učenlivé, které můžete vzít s sebou kamkoliv jdete, vyrazit na celý víkend do přírody a po návratu domů otřete hadrem tlapky a hotovo.

Takže jsem okamžitě zavolala do vyhlídnuté chovné stanice Black Chevers do Zlína a paní chovatelka mi oznámila, že všechna štěňátka z vrhu E, o který jsem měla zájem, jsou už pryč a z čerstvého vrhu F jsou všechna zamluvená, jen jedno tak jako napůl a že zájemce se má vyjádřit do večera toho dne do 22. hodiny, jestli si tu napůl zamluvenou holčičku pořídí, nebo ne. Na to já jsem hned vyhrkla (přestože Tomáš si myslel, že se jen jako poinformuju a že tak za 3 – 4 měsíce se půjdeme na nějaká štěňata podívat), že kdyby ta paní odmítla, určitě si tu psí holčičku bereme my. Tomáše málem kleplo, nicméně výsledkem bylo, že jsme se za týden jeli na Fesku podívat a za měsíc jsme si ji vezli domů.

Fessy je úžasná psí rošťanda, a jak už jsem psala v úvodu, miluje jakoukoliv činnost. To znamená, že jsme začaly chodit už v jejím útlém věku na cvičák trénovat poslušnost, začali jsme s flyballem a občas jsme vyrazili na coursing a na agility. Nejvíc nás pohltil flyball, protože tam jde o tenisák a o běhání, což je podle Fessky naprosto ideální kombinace.

V roce 2007 měla Fessinka krásný vrh - náš první vrh A, o kterém si více můžete přečíst v sekci Naše odchovy.

PRO ÚPLNOST FESČINA POPISU UVÁDÍM:

Její poznávací znamení:

 • černá tečka na bílé bradě

 • černá tečka na pupíku

 • pravá přední noha černá – levá bílá

 • bílá řiť (bílá srst na zadečku - dle standardu je povolena)

Její speciality:

 • jako asi jediná BC kterou znám nechce odevzdávat aporty (přestože je pořád nosí a cpe nám je – když se po něm natáhneme, v milisekundě stihne ucuknout hlavou a má z toho děsnou srandu)

 • loví prsty, když se s nimi poklepe kamkoliv – používá techniku výskoku a následného zadupnutí a zakousnutí

 • občas zahradničí (jako štěně v květináčích – grrrrrrrrrrrrrrr)

 • dříve nakrývala psy (hlavně kamaráda Archieho, kamaráda který si nechá všechno líbit)

 • nechce se koupat – ani když kolem psí kámoši skáčou šipky do vody (jí baví lítat po břehu kolem vody a příšerně na ostatní psy, kteří se do vody vrhají - řvát a řvát - teda štěkat a štěkat :)

 • blinká v autě (naštěstí méně a méně často, ale první cesta ze Zlína do Prahy byla pro všechny trošku utrpení)

 • nikdy, ale opravdu nikdy neleze nikde na stůl :-))))))))))

Její největší klady:

Píšu největší klady, protože kdybych měla vyjmenovat všechny Fesčiny klady, byl by ten článek nekonečný. Miluje všechny lidi, dokonce víc než psy, což se projevuje tak, že když potkáme někoho cizího se psem, Feska se žene k jeho páníčkovi, nebo paničce a psího kámoše si nevšímá. Umí dát úžasně najevo jak je dobrosrdečná a že Vás nadevšechno miluje a to až tak, že vám skoro vyrazí samou láskou zuby. Je milá a opatrná na menší psy a na štěňata především. Je ochotná se kdykoliv zapojit do jakékoliv činnosti – takže se mnou chodí do prádelny pro prádlo, vaří se mnou v kuchyni, chodí mě kontrolovat na záchod.... je to prostě úžasná psí kámoška.

Závěrem tohoto krátkého představení naší Fesinky bych ráda napsala, že přestože jsme měli ze začátku sem tam drobné pochybnosti, jestli byl správný náš výběr tak temperamentního psa jako je BC, dneska jednoznačně říkáme, že to správný výběr byl, přestože jsme byli co se tohoto plemene týká začátečníci. Feska nám dává fůru svojí psí lásky, díky ní máme spoustu nových stejně praštěných kamarádů, účastníme se spousty akcí, které baví nejen naše psy, ale i nás páníčky a společně zažíváme spoustu, ale opravdu spoustu legrace.

Některé zajímavosti, které se mi do textu nevešly (prostě jsem nevěděla kam je nacpat):

 • volací jméno Fessy jsme vybrali po více jak měsíci dohadování a pročítání všech možných kalendářů psích jmen, slovníků a nevím čeho všeho. Jediné, co jsme od toho jména chtěli bylo, aby bylo zvučné, líbilo se mně i Tomášovi (což byla největší komplikace) a začínalo na písmeno F. Výsledkem bylo, že moji rodiče na Fessy vytrvale volali Fany a naši sousedi Besy a někteří dokonce Pesy (uaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa).

 • BC se mi líbí mimo jiné i proto, že vypadá trochu jako obyčejný voříšek. Až si ji pořídíte, sami zjistíte, že dokonce i na veterině Vám sestřička řekne:  „To je ale krásnej voříšek , s čím k nám jdete?“. Ne všichni majitelé borderek to dobře snáší :-)

 • až si vzpomenu na další zážitky s BC, nebo co jsem zapomněla důležitého napsat o Fesince, doplním................